Szpital kiedyś i dziś

Nieprzerwanie od 1928 roku budynek przy obecnej ulicy Kościuszki 14 w Jastrzębiu Zdroju, związany jest z działalnością medyczną.

1928 r.

Pierwszym gospodarzem budynku było Sanatorium Inwalidów Wojskowych i Powstańczych im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego, otwarcie Sanatorium odbyło się w październiku 1928 roku i było związane z 10. Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Działalność sanatoryjna funkcjonowała tutaj nieprzerwanie do czasu okupacji hitlerowskiej. W tym czasie Sanatorium zostało przemianowane na Szpital Wojskowy służący armii hitlerowskiej. Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek wrócił do swojej pierwotnej funkcji – znów gościł weteranów i powstańców.

1952 r.

Od 1952 budynek pełnił funkcję Sanatorium Rehabilitacyjnego dla dzieci po chorobie Heine-Medina.

Dyrektorem został dr Kazimierz Kmieć, którzy pełnił tę funkcję przez ponad 50 lat.


Ciekawostka: 
Budynek do dzisiaj nazywany jest przez mieszkańców Jastrzębia i całego Śląska – „Sanatorium Piłsudskiego”.

2024 r.

Dzisiaj budynek obecnego Szpitala dla Dzieci wyróżnia się na tle panoramy miasta Jastrzębia Zdroju. Niedawno została przeprowadzona termomodernizacja wraz z odnowieniem elewacji całego budynku. ​

Tajemnicze miejsca:

Kilka lat temu, podczas remontu jednego z pomieszczeń szpitala, została odnaleziona „ukryta sala zabiegowa”. Wyposażenie, które zostało tam odnalezione wskazuje, że sala mogła pamiętać jeszcze czasy początku II Wojny Światowej. 

Skip to content