Pierwszy raz do szpitala?

Przed wizytą w szpitalu

 1. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi naszego szpitala. Sprawdź, co jest wymagane do  przygotowania Pacjenta i Rodziny.
 2. Skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty i jakie informacje medyczne powinny być przygotowane przed wizytą w szpitalu. 
 3. Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać personelowi medycznemu, aby upewnić się, że dobrze zrozumiesz przebieg hospitalizacji i leczenia.

Jak rozmawiać z Dzieckiem o jego pobycie w szpitalu

 1. Przygotuj dziecko na wizytę w szpitalu, wyjaśniając dziecku, dlaczego jest to konieczne i jakie będą korzyści z leczenia.
 2. Odpowiedz na wszelkie pytania i obawy, jakie może mieć dziecko. Bądź szczery, ale dostosuj odpowiedzi do wieku i poziomu zrozumienia dziecka. 
 3. Ułatw dziecku wyrażanie swoich emocji i obaw. Zapewnij dziecko, że jesteś obok niego i że zawsze będziecie razem.

Przygotowanie na czas hospitalizacji

 1. Spakuj torbę lub plecak z niezbędnymi przedmiotami, takimi jak ubrania, przybory toaletowe, ulubioną przytulankę, książki lub gry, które pomogą dziecku poczuć się bardziej komfortowo w szpitalu.
 2. Zadbaj o wygodne ubrania dla dziecka, które łatwo będzie zdjąć i zakładać, na wypadek konieczności badania lub zabiegu. 
 3. Zorganizuj transport do szpitala i upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak ubezpieczenie zdrowotne.

Wizyta w szpitalu

 1. Przybądź na czas i zarejestruj się w odpowiednim miejscu. Upewnij się, że personel medyczny ma aktualne informacje dotyczące dziecka, takie jak alergie, choroby przewlekłe itp.
 2. Podczas rozmowy z lekarzem lub pielęgniarką, zwróć uwagę na wszelkie instrukcje dotyczące leczenia, diety i innych zaleceń. 
 3. Zadawaj pytania i wyrażaj swoje obawy. Nie wahaj się prosić o wyjaśnienie, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Wspieranie dziecka podczas hospitalizacji:

 1. Spędzaj czas z dzieckiem w szpitalu, jeśli to możliwe. (W naszym Szpitalu posiadamy, w których rodzic może przebywać dzieckiem podczas jego całej hospitalizacji). To pomoże mu się czuć bezpieczniej i bardziej komfortowo.
 2. Wspieraj dziecko emocjonalnie i fizycznie. Bądź obecny i słuchaj jego potrzeb. 
 3. Zabierz ze sobą ulubioną zabawkę, książkę lub grę, aby pomóc dziecku zrelaksować się i odwrócić uwagę od szpitalnej rutyny.

Po powrocie do domu

 1. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania instrukcji dotyczących opieki domowej po wypisie ze szpitala. Upewnij się, że rozumiesz, jakie leki podawać, jakie ćwiczenia wykonywać i jak dbać o ranę lub opatrunek.
 2. Zadbaj o odpowiedni odpoczynek dla dziecka i pozwól mu wrócić do normalnego trybu życia stopniowo. 
 3. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące zdrowia dziecka po wypisie ze szpitala, skontaktuj się z lekarzem.
Skip to content